Membranska filtracija/ RO sistemi
Membranska filtracija je tehnologija koja omogućava da se primenom procesa reverzne osmoze ukloni i preko 95% minerala iz vode kao i bakterija ukoliko su prisutne. Membranski elementi ( MEMBRANE ) predstavljaju molekulska sita i predstavljaju fizičku barijeru za prolaz rastvorenih soli, mehaničkih nečistoća, bakterija i dr, te je iz tog razloga veoma rasprostranjena primena ovih tipova prečistača kako u industriji tako i u domaćinstvu. Za rad ovih sistema je neophodno obezbediti visok pritisak vode, što se postiže ugradnjom pumpi visokog pritiska. Ovi sistemi ne zahtevaju nikakvu regeneraciju te svojom jednostavnošću održavanja dolaze u sam vrh sistema za pripremu vode.
Zbog svojih tehničkih karakteristika kao i najfinijeg oblika filtracije, neophodno je prethodno uraditi kvalitetan predtretman sirove vode neposredno pre njenog ulaska u sistem membranske filtracije kako se iste ne bi oštetile prilikom rada. Predtretman je od suštinske važnosti za dugoročno efikasan rad uređaja i stabilnost kvaliteta proizvedene vode.
Sistem membranske filtracije predstavlja idealnu opciju za pripremu vode za:
- Napojnu kotlovsku vodu,
- Prehrambenu industriju,
- Farmaceutsku industriju,
- Laboratorije,
- Dobijanje demineralizovane vode...
Svaki sistem membranske filtracije sastoji se iz sledećih osnovnih elemenata:
- Mehaničkih predfiltera
- Pumpe visokog pritiska
- Membrana koje su srce sistema
- Membranskih kućišta
- Kontrolne elektronike
Opis rada:
Sirova voda iz vodovodnih cevi ulazi u predfilter koji odstranjuje mehaničke nečistoće: pesak, mulj, rđu iz cevi i dr, veće od 20 mikrona. Nakon toga, voda prelazi u drugi predfilter sa presovanim aktivnim ugljem i polipropilenom visokog kvaliteta. Na taj način se odstranjuju hlor, hlorna jedinjenja i druge hemijske nečistoće.
Iz drugog predfiltera voda prelazi u treći predfilter, gde se odstranjuju nečistoće veće od 5 mikrona. Posle trećeg predfiltera, voda dolazi na pumpu visokog pritiska koja potiskuje vodu na glavni filter (polupropusnu osmotsku membranu) gde se, pod pritiskom, procesom obrnute osmoze, voda oslobađa svih zaostalih nečistoća: teških metala, trihalometana, pesticida, fenola, amonijaka, nitrita, virusa, bakterija, gljivica, parazita i drugih nečistoća većih od 0.0001 – 0.0005 mikrona.
Nečista voda ističe preko odvodne cevi u kanalizaciju. Ukoliko u vodi postoje specifični elementi koji mogu smetati procesu reverzne osmoze: gvožđe, mangan, tvrdoća vode preko 10 nemačkih stepeni, potrebno je izvršiti predtretman za uklanjanje istih pre ugradnje sistema sa membranskom filtracijom.
Napomena:
Kod sistema membranske filtracije neophodno je znati da se udeo čiste vode naspram udela vode koji odlazi u kanalizaciju kreće u odnosu 1 : 1,5. Npr, ukoliko kroz uređaj prođe 2,5 l vode udeo čiste vode biće 1 litar, a vode koja odlazi kao otpad biće 1,5 litara.
Uslovi za postavljanje ovakvih filtera su sledeći:
- Priključak za napojnu vodu,
- Priključak za kanalizaciju,
- Priključak za struju monofazni,
- Prostorija za instalaciju opreme gde neće doći do smrzavanja opreme i filtera.